Historyczny Ostrów Wielkopolski – jakie zabytki czekają na Ciebie w mieście?
Ostrów Wielkopolski położony jest na terenach Wielkopolski. Pierwsze wzmianki historyczne o mieście były już w 1404 roku, co potwierdzają dokumenty z XVII wieku. Niemniej, jednak miasto zaczęło się rozwijać po 1714 roku. Oficjalnie stał się jednym z głównych ośrodków przemysłu za czasów II Rzeczypospolitej. Obecnie cieszy się rzeszą turystów pragnących odwiedzić okolice Wielkopolski. Jeśli zastanawiasz się, jakie zabytki czekają na Ciebie w mieście, mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Historyczny Ostrów Wielkopolski to poradnik, w którym znajdziesz miejsca warte uwagi!
Historyczny Ostrów Wielkopolski – jakie zabytki powinieneś zobaczyć?
Będąc w okolicy miasta, nie warto omijać go szerokim łukiem, ponieważ posiada wiele zabytkowych miejsc, które warto zobaczyć. Ciekawostką jest fakt, że układ urbanistyczny miasta został wpisany na listę zabytków. Co jeszcze powinieneś zwiedzić?
Ratusz miejski
Jest to XIX wieczna budowla, jednakże przebudowywano ją co najmniej kilka raz. Ostatnie odrestaurowanie i modernizowanie budynku miało miejsce w latach 2004-2005. Możesz tu dojrzeć styl barokowy wieży zegarowej, z której od 2003 roku wygrywany jest hejnał. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Ostrowa Wielkopolskiego. Niegdyś odbywały się tu koncerty jazzowe, które aktualnie zostały przeniesione do Kina Komedia.
Stary Cmentarz
Miejsce historyczne, którego próżno szukać gdzie indziej. Jest to najstarszy cmentarz katolicki w Polsce, który dalej jest czynny. Jest także pierwszą nekropolią na terenach Polski, która powstała z dala od murów kościelnych. Niegdyś uważane było to za niegodziwość. Cmentarz próbowano przez lata zniszczyć niejednokrotnie, jednakże każda decyzja o likwidacji była anulowana. Spoczywa tu wiele ważnych dla historii osób, takich jak Gustaw Bojanowski, czy też Antoni Chiżyński.
Nowa Synagoga
Będąc w Śródmieściu Ostrowa Wielkopolskiego, wybierz się na spacer przy ulicy Raszkowskiej. To dawna dzielnica żydowska, w której niegdyś stała stara synagoga, która została wyburzona w latach 80 XX wieku. Nowa Synagoga jest jedyną w Polsce w stylu mauretańskim, jaka się zachowała. Zastosowanie stylu, który został ukształtowany w Afryce Północnej i Hiszpanii miało na celu wyeksponowanie orientalnego pochodzenia tejże społeczności.
Kościół św. Antoniego Padewskiego
Jest to modernistyczna bazylika, która usytuowana jest w dawnej dzielnicy żydowskiej. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, musisz wybrać się na spacer po ulicy Raszkowskiej. Kościół powstał 1938 roku i przetrwał II wojnę światową dzięki okolicznym mieszkańcom. Wnętrze bazyliki jest niezwykle majestatyczne i budzi podziw.