Wielkopolska Wschodnia dąży do zeroemisyjności przed terminem
Wielkopolska Wschodnia, obejmująca obszar 4439 km2 i zamieszkiwana przez 419 tys. osób, składa się z 5 powiatów i 43 gmin. Dotychczas region ten opierał swoją gospodarkę na węglu brunatnym, wykorzystywanym w kopalniach odkrywkowych oraz w dużych elektrowniach. Teraz jednak region zmierza ku zeroemisyjności, mając na uwadze Europejski Zielony Ład.
Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie zeroemisyjności przez całą Unię Europejską do 2050 roku. Wielkopolska Wschodnia planuje osiągnąć ten cel już w 2040 roku, czyli o dekadę wcześniej. W ciągu najbliższych siedmiu lat kopalnie odkrywkowe mają zakończyć działalność, a emisja CO2 w sektorze elektroenergetycznym ma zostać zredukowana o 90-95 proc. Zrealizowanie tego ambitnego celu wymaga jednak znaczącej przebudowy gospodarczej i społecznej.
Pomocne w przeprowadzeniu tej transformacji będą środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Choć kwota funduszu jest imponująca, wyzwania stojące przed regionem Wielkopolska Wschodnia są ogromne. Krzysztof Borkowicz z Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie podkreśla, że będą pełnili rolę instytucji pośredniczącej w realizacji tego projektu. Ich zadaniem będzie koordynowanie działań zmierzających do osiągnięcia celu zeroemisyjności. Działania te obejmują zarówno wdrażanie projektów strategicznych, jak i selekcję tych dotyczących siedmiu obszarów zmian, określonych w programie Fundusze Europejskie dla Wielkopolski.